Hoşgeldiniz  

Meyve Bahçelerinde Sonbahar Bakımı

admin | 09 Kasım 2013 | Ekonomi, Manşetler

Gümüşhane İl Müdürlüğü personeline meyve bahçelerinde sonbahar bakımı ve yapılması gereken kültürel önlemler konusunda 07.11.2013 tarihinde Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğünde 1 gün süreli hizmetiçi eğitimi düzenlendi.

Düzenlenen eğitimde konu uzmanlarından Salih KESGİN ve Özkan KAYA tarafından teorik bilgiler verildi. Bilgilendirme çalışmasında; teknik personeller tarafından arazi çalışmalarında karşılaştıkları problemler iletildi ve konu uzmanları tarafından sorular çözüme kavuşturuldu.

Eğitim Çalışmasının ikinci bölümünde ise pratik uygulamaların yerinde gösterilmesi amacı ile İstasyon Müdürlüğünün aşılı ceviz, bodur, yarı bodur ve standart elma ağaçlarının bulunduğu araziye gidilerek budama uygulaması ve çeşitleri, anaç seçiminin önemi, cevizde meyve gözü ve çeşit değiştirme aşısı yapılmış ceviz ağaçlarında don zararı belirtileri vb. konularda doyurucu ve detaylı bilgiler verildi.

Hizmetiçi eğitimi faaliyeti istasyon müdürlüğü bahçesinde bulunan çilek parselinde yürütülen çalışma hakkında yapılan bilgilendirme ile sona erdi.

Meyve bahçelerinde sonbahar bakımı ve yapılması gereken kültürel önlemler konulu hizmetiçi eğitimine İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür Vekili Uğur ERTOP, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendislerinden İbrahim MURATHAN, Aziz UÇAR, Ziraat Teknisyenlerinden Savaş DUMAN, Cemalettin DÖNMEZ ile Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendislerinden Mustafa ÇAVDAR, Asaf Erdem DEVELİ, Serap ÇAKMAK, Tekniker Mustafa MERAL, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Fikret SOLAK katıldı.

Gümüşhane İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün teknik personele yönelik yürütülen bu çalışmaların önümüzdeki yıllarda da devam edeceği bildirildi.

 

Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN SON HABERLER

© 2012 Gümüşhane haber sitesi Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.